Rummy 500

74 çevrimiçi
Eğlen ve oyunu oyna!
74 çevrimiçi
Oyna

Rummy 500 Nasıl Oynanır - oyun kuralları

Rummy, geçmişi 20. yüzyıla dayanan bir oyundur ve çoğunlukla Conquian adlı Meksika oyununa dayalıdır. Öte yandan Conquian da Khanhoo adlı Çin oyununa dayalıdır ve biraz daha gerilere gidersek kökleri Mahjong'dan gelmektedir. Rummy'nin çeşitli türleri vardır ve birkaç deste kartla oynanabilir, bu tamamen kaç oyuncunun oynadığına bağlıdır. Kaç oyuncunun katılabileceği ile ilgili gerçek bir limit yoktur, yalnızca katılan oyuncu sayısına göre kart destesi kullanılması gereklidir. Rummy'nin pokerden sonra muhtemelen dünyadaki en popüler kart oyunu olduğu söylenir.

Rummy'nin bir çeşidi olan Rummy 500, oyunculardan biri 500 puana ulaşana kadar oynanır. Burada açıklanan oyun 2 kişi için tasarlanmıştır.

Oyunun amacı

Oyunun temel amacı 500 puana ulaşan ilk kişi olmaktır. Kartları açarak pozitif puanlar kazanılır. Her turdan sonra oyuncunun elinde kalan kartlardan ise negatif puanlar alınır (rakip tüm kartlarından kurtulduğunda).

Başlamak için

Başlamak için her oyuncuya 13 kart dağıtılır. Destenin kalan kartları yüzleri kapalı olarak yerleştirilir ve desteyi oluşturur. Destenin en üstündeki kart açılır ve sonrasında çıkartılan deste olarak kullanılır (çıkartılan destedeki kartların yüzü açık olur). Oyun, oyunculardan birinin desteden ya da çıkartılan desten bir kart çekmesiyle başlar.

Oynanabilirlik

Oyundaki temel hareket aynı dereceki kart gruplarını ve sıralarını açmaktır. Sıralar, aynı türdeki en az 3 kartın art arda sıralanışından oluşmalıdır Örneğin: Q♥, J♥, 10♥ . Gruplar aynı değerdeki en az 3 karttan oluşmalıdır örneğin: 2♥, 2♣, 2♠.

Her raunt iki ya da üç kısımdan oluşur:

    li>desteden bir kart ya da çıkartılan kartlardan bir kart/kartlar çekmek,
  • kartları açmak (isteğe bağlı)
  • ve bir kartı çıkartılan desteye koymak.

Eğer bir oyuncu çıkartılan desteden bir kart çekerse bir ya da daha fazla kart alabilir. Eğer bir oyuncu bir kart alırsa, o kartı tur bitene kadar çıkartamaz. Eğer bir oyuncu bir karttan fazlasını alıyorsa son kartlarını hemen açmalıdır.

Böylece oyucu, açmasını tamamlamak için gerekli kart miktarını çıkartılan desteden alabilir. Rummy 500 oyuncularının bilindik açılışları vardır. Diğer bir deyişle rakipleri tarafından açılan kartlara kart ekleyebilirler.

Puanlama

Oyunda pozitif ve negatif puanlar kazanılabilir.

Pozitif puanlar kartları aşağıda listelenen değerlere göre açtığınızda kazanılır:

  • As: 15 puan ya da 1 puan (Eğer As , A♥, K♥, D♥ gibi bir sıralamada ya da A♥, A♣, A♠ gibi bir gruptaysa 15, ve As 3♥, 2♥, A♥ gibi bir sıralamadaysa 1),
  • Papaz, Kız, Vale, On =10 puan,
  • Dokuzdan ikiye kartlar= puan kartın değerine eşittir (örneğin: 9=9 puan ,8=8 puan vs.).

Negatif puanlar oyun sonunda bir oyuncunu elinde kalan kartlardan alınır (diğer oyuncu tüm kartlarını bitirdikten sonra).

Son

Oyun, oyunculardan biri 500 puana ulaştığında biter. Eğer iki oyuncu da aynı tur sonunda 500 puana ulaşırsa daha fazla puanı olan oyuncu oyunu kazanır.